Player audio raspberry pi

Ostatnio dość popularna malinka robi furorę jako odtwarzacz audio dla sprzętu z najwyższej półki odtwarzając takie formaty jak: flac, ape czy dsd. Spora ilość sprzętowych nakładek na malinkę po przez szynę i2s sprawia, że można szybko zbudować kompletny odtwarzacz z rożnymi wyjściami w zależności od naszych potrzeb. Możemy uruchomić sam transport z wyjściami cyfrowymi, dokładając do malinki dedykowanego DAC możemy się cieszyć kompletnym odtwarzaczem, a żeby postawić przysłowiową kropkę na „i” nasz odtwarzacz wyposażamy z wyświetlacz alfanumeryczny lub LCD. Całość można sterować na rożne sposoby: bezpośrednio, wyświetlacz dotykowy, przeglądarka, pilot, aplikacja w telefonie.
Jeżeli mamy już w naszych zasobach przetwornik cyfrowo-analogowy z wejściem USB możemy spróbować podłączyć raspberry pi z odpowiednim oprogramowaniem do naszego sprzętu. Generalnie taki Sabre ES9018 spokojnie współpracuje przez XMOS DSD osiągając 32bit/384kHz. Polecane wysokiej jakości nakładki DAC na raspberry pi przeważnie są na układach PCM5122, Sabre ES9023. Oprogramowanie, które jest najczęściej stosowane to Volumio, Moode Audio, RuneAudio opiera się na linuksowym MPD (Music Player Daemon).
Aplikacje obsługują radio internetowe, Spotify, odtwarza zasoby z sieci LAN. Jeszcze nie obsługiwane są formaty ISO SACD oraz bezpośrednio system streamingu TIDAL ale to pewnie kwestia czasu.
Jeżeli ktoś ma jakiegoś cichego peceta, laptopa na atomie możne oprogramowanie volumio wykorzystać na architekturze INTEL.

foto www.jimkim.de

foto audiophonics